Farkımız

Waffle; Belçika’yla özdeşleşmiş, 16. yüzyıla dayanan, Avrupa’dan Amerika’ya ün salarak onların kahvaltılarını süsleyen harikulade bir tatlıdır. 

Bu mükemmel lezzetin sırrı, diğer waffle’lardan farkı nedir?

Öncelikle özel pişirme tekniğinden bahsedelim. Belçika waffle’ını diğerlerinden farklı kılan pişirmede kullanılan demir waffle aletleridir. Bu aletler Belçika’da üretilir ve bu ülkeye özgüdür. Belçika waffle’ına kendisine has gevrek yapısını ve altın sarısı rengini verirler.

Belçika Waffle’ının en karakteristik özelliği ise; yapımında kullanılan mayadır. Waffle hamuruna kabarık ve gözenekli bir yapı kazandırır. Diğer waffle türlerinde kabartma tozu kullanılırken Belçika Waffle’ında kullanılmaz. Mayalı hamurla yapılan waffle böylece kalın ve dolgun bir yapıya sahip olur. Kabarık yapısı ve spesiyal kare şekli sayesinde waffle yüzeyindeki çukurcuklar daha derin olur. Böylece daha fazla malzeme Waffle’ın gözeneklerine dolmaktadır.

Bu ana farklara ek olarak; hamurunun özel kıvamı, vanilyalı kokusu ve içerdiği kristal şeker parçacıkları ile lezzetine lezzet katar.

Belçika'dan ülkemize kazandırdığımız diğer muhteşem lezzetlerimiz ise Donuts, Eclair ve Macarone'dur. Bu ürünlerimiz de tıpkı waffle'da olduğu gibi kaliteden taviz vermeden hazırlanıp, mutlak özen ve ustalıkla benzerlerinden ayrışmakta ve damağınızdaki yerini ayırtmaktadır.

Şimdi ise bu görkemli lezzetler, damak elçiniz Belbrume sayesinde Türkiye'yle buluşacak ve siz tatlı severlerin beğenisine sunulacaktır.